SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tumlare 9682027
nr 968 2027
Tumlare
Silver, ostämplad, höjd: 5, 5 cm, diameter: 7, Invändigt förgylld, med mynt "1690"
Utrop:
3.000 kr
Såld:
3.400 kr
måndag 29 juni 2015
kl 20:26:04
3.200 kr
2.600 kr
2.800 kr (Budbetjänt)
- Klassiska
29 jun
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver